Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Barbary – Stare Skoszewy

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary w miejscowości Stare Skoszewy

Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Barbary

Sanktuarium Maryjne Łódzkie
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary – Stare Skoszewy Powiększ

Informacje na temat Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary w miejscowości Stare Skoszewy

Historia

Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Barbary w Starych Skoszewach to rzymskokatolicki kościół parafialny oraz sanktuarium maryjne, które należy do dekanatu brzezińskiego archidiecezji łódzkiej. Świątynia została wybudowana w latach 1934–1936 i konsekrowana w czerwcu 1936 roku przez sufragana łódzkiego, biskupa Kazimierza Tomczaka.

Architektura

Kościół zbudowany jest w stylu neobarokowym. W jego wnętrzu znajdują się trzy ołtarze: główny, który mieści obraz Matki Bożej Skoszewskiej, koronowany w 1996 roku, oraz dwa ołtarze w kaplicach bocznych: Serca Jezusowego, który został odnowiony w 1995 roku, oraz Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, w którym znajduje się obraz św. Józefa z 1938 roku, również odnowiony w 1995 roku.

Wnętrze

Wnętrze kościoła wzbogacają organy pneumatyczne firmy "Valckx & van Kouteren", które zostały sprowadzone w 2021 roku. Dodatkowo, w świątyni znajdują się stacje Drogi Krzyżowej namalowane w drugiej połowie XX wieku, obraz św. Franciszka z Asyżu namalowany w pierwszej połowie XIX wieku, a także figurka drewniana Chrystusa Króla, wykonana w drugiej połowie XVI wieku i odnowiona w 1998 roku. W kościele znajdują się również 6 witraży, które zostały wykonane w latach 1995–1998, oraz dzwon.

Dane parafii
Dekanat
Brzeziński
Nazwa pełna
Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętej Barbary
Nazwa skrócona
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary
Nazwa zwyczajowa
Sanktuarium Maryjne
Adres
92-701 Stare Skoszewy
Nr posesji
14
Kod pocztowy
92-701
Miejscowość
Stare Skoszewy
Województwo
Łódzkie

Często zadawane pytania

Do jakiej diecezji należy ta parafia?

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary w Stare Skoszewy należy do Archidiecezja łódzka, dekanat Brzeziński.

Gdzie znajduje się parafia Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary?

Parafia zlokalizowana jest pod adresem: Stare Skoszewy 14, 92-701 Stare Skoszewy. Kod pocztowy: 92-701, miejscowość: Stare Skoszewy.

W jakim województwie znajduje się Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary?

Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary w miejscowości Stare Skoszewy znajduje się w województwie Łódzkie. Parafia należy do Archidiecezja łódzka.

Jaki jest kod pocztowy dla parafii Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary?

Kod pocztowy Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary w miejscowości Stare Skoszewy to 92-701.

Ile parafii należy do Archidiecezja łódzka?

Archidiecezja łódzka skupia łącznie 219 parafii i kościołów w swoich granicach. Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Barbary w Stare Skoszewy jest jedną z nich.

Inne kościoły w Archidiecezji łódzkiej

Zauważyłeś błąd w danych tej parafii? Pomóż nam poprawić informacje.